Akıllı Telefonlar Fotoğraf Makinesi Katili mi?

Teknoloji geliştikçe günlük hayatta kullandığımız bir çok cihaz küçülüyor ve tek bir parça haline gelebiliyor. Bundan 10 sene kadar önce çantamızda telefonumuz, fotoğraf makinemiz, video kameramız, müzik çalarımız, ses kayıt cihazımız varken şimdi hepsi tek bir cihazda toplanmış durumda. Aynı şekilde gelişen teknoloji dijital kameraları da cebimizdeki telefonun içine sığdırdı.

Ve bazı kesimlerden hep şöyle bir cümle duyarız “ne var ki ben bunu cep telefonumla da çekebilirim”. Tabi bu cümle tartışmasız bilgisizlikten öte başka bir şey değil.

Yazı başlığının ne demek istediğini bir de grafik ile bakmaya ne dersiniz?
CIPA = Camera and Imaging Products Association (Kamera ve Görüntülme Ürünleri Derneği)
Bu dernek Sony, Canon, Olympus, Nikon, Casio, Kodak gibi firmalar tarafından oluşturulmuştur.

chartoftheday_5782_digital_camera_shipments_n

One thought on “Akıllı Telefonlar Fotoğraf Makinesi Katili mi?

  • 18 Ekim 2016 tarihinde, saat 12:19
    Permalink

    Görselde “Dünya geneli satış rakamları” diyor. Değil mi ? Öyle ise 2011’den bu yana 5 yılda 100 milyon adet fotoğraf makinası satışındaki düşüşün sebebini nasıl açıklıyoruz ? 50 milyonu artık fotoğraf çekmiyor desek ! Kalan 50 milyon ne yapıyor ? Cep tel, aksiyon kamerası vb. gibi araçlara yönelmişler diyebiliriz sanırım. Bazı telefonların ucuz ve hatta orta seviye kompakt fotoğraf makinalarından iyi fotoğraf verebildiği bir zamandayız artık. Hele bir de kullanan bu işi biraz biliyor ise öyle fotoğraflar görebiliyoruz ki “D-slr+lensleri neden taşıyorum?” sorusunu uyandırıyor kafalarda. Kaldı ki bunların bir de maddi yükü var iken… Hatta cep telefonu ile stok fotoğraf sitelerinde fotoğrafları satılanlar bile var. Yani cep tel fotoğrafçılığı ile para bile kazanabilenler var. Sanırım “bilgisizlik” mevcut ekipman veya cihazı kullanmayı bilmek anlamında kullanılsa daha uygun olur.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir