Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Alan Derinliği Üzerine Farklı Bir Yorum

15 Mart 2016, 23:11

alan derinliğini anlatan güzel bir gif…

1 – “Alan derinliği” denince ne anlıyorsunuz ?
2 – “Alan derinliği hissi” olması için ne olması gerek ?

“Alan derinliği hissi” görülmesi için net olan bölgenin dar(ufak) bir bölgede kalması gerek. Değil mi ?

Dolayısı ile “Alan derinliği küçülür” ise görselin daha geniş bir bölgesi net görülüyor anlarım ben F değeri düştükçe olan şeyin tanımı “net alan daralır, net alan küçülür, net bölge daha dar bir alanda görülür” gibi tanımlanabilir. Tersten söylenecek ise “Alan derinliği etkisi artar” ki net alan dar bölgede kaldığı için net alandan ileri ve geri doğrultuda artarak etkisi görülen bir alan derinliği hissi oluşur.

Bir düşünün “Alan derinliği küçülür” demek ne demek oluyor ? Alan derinliği net bölgenin dışında kalan bulanık bölge, değil mi ? Onun küçülmesi ne demek olur ? Yani net bölgenin dışında kalan bölgenin azalması, daha az olması = fotoğraf genelinde daha fazla görülen netlik. Örnek gif’te F1.4’te alan derinliği küçülmemiş çok artmıştır. F22’de ise alan derinliği nerede ise yok olmuş yani küçülmüştür. F1.4’te net alan küçülmüş olup alan derinliği etkisi büyümüştür. F22’de net alan büyümüş olup alan derinliği etkisi küçülmüştür.

Ayrıca alan derinliği ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Copyright © 2020. Alfa Kulup